سه شنبه ١٨ مرداد ١٤٠١ - 
Fmenu Not Found
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > پژوهش > گروه های تحقیقاتی > گروه علوم سلولی کاربردی / Applied Cell Biology 
 
 

باسمه تعالی

"گروه علوم سلولی کاربردی  / Applied Cell Biology "

 

معرفی گروه

جنبه های مختلف علوم سلولی به عنوان موتوری برای توسعه زمینه های جدید پزشکی از پتانسیل و کارایی بسیار زیادی برخوردار هستند و همراه با روشها و تکنولوژیهای جدید، نقش بسیار مهمی را در زمینه های توسعه درمان وسلامت به عهده دارند. علوم "سلولی کاربردی" که اشاره به نقش کاربردی تحقیقات سلولی دارد. بر خلاف رشد بسیار سریع و دستاوردهای چشمگیری که در کشورهای پیشرفته داشته است در ایران علمی نوپا محسوب می گردد که در زمینه های مختلف آن نیاز به انجام تحقیقات بیشتری می باشد.  از اینرو با هدف تمرکز بر شاخه های کاربردی علم سلولی و استفاده از آن، گروه تحقیقاتی " سلولی کاربردی" در پژوهشکده بیماریهای گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شکل گرفته است که تحقیقات خود را به طور عمده برروی سلولهای بنیادی و سلول درمانی متمرکز کرده است. از اهداف کلی این گروه می توان به فعالیت در راستای فناوریهای نوین، پاسخ به نیازهای فعلی پزشکی بر پایه علوم نوین بویژه درزمینه سلول درمانی، تبدیل فکر به محصولات کاربردی قابل استفاده و ارتباط با بخشهای فنی مهندسی برای تولید محصولات بویژه در زمینه مهندسی بافت اشاره کرد.

 این موضوعات گرچه خود بیان کننده نوع فعالیت دپارتمان می باشند، با این وجود در ادامه توضیحی پیرامون فعالیت بخش های مختلف و طرحهای در حال انجام ارائه داده خواهد شد.

یکی از اولویتهای گروه علوم سلولی کاربردی، سلول درمانی یا Cell therapyمی باشد. این بخش به عنوان شاخه ای از پزشکی ترمیمی است که در آن از سلولهایی که ویژگی تکثیر و تبدیل به سایر سلولها را دارند استفاده می شود. در این نوع درمان می توان از سلولهای خود شخص بیمار و یا در مواردی افراد سالم دیگر برای شخص بیمار استفاده نمود.

با توجه به سابقه مطالعات انجام شده در زمینه سلول درمانی بیماری های کبدی در پژوهشکده بیماریهای گوارش و کبد، درحال حاضر در امتداد فعالیتهای گذشته مرکز، گروه علوم سلولی کاربردی سعی در توسعه روشهای درمانی نوین با استفاده از سلولهایی همچون Treg، DC(دندریتیک سل) و MSc(سلولهای مزانشیمال) در بیماریهای گوارشی همچون IBD، سرطان روده بزرگ و بیماریهای کبدی دارد که در این زمینه طرحهای تحقیقاتی را در داخل و خارج از پژوهشکده به تصویب رسانیده است. همچنین به منظور استفاده از تجربیات سایر اساتید و فعالین این حوزه با سایر مراکز دانشگاهی همچون دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی تهران، دانشگاه تربیت مدرس و همچنین ستاد توسعه سلولهای بنیادی ریاست جمهوری در ارتباط فعال می باشد.  

از دیگر فعالیتهای گروه، تحقیق پیرامون سلولهای بنیادی است؛ این سلولها با ویژگیهای منحصر به فرد خود در بافتهای مختلف انسان و حیوان یافت می شوند.  سلولهای بنیادی مدتهاست که مورد توجه بسیاری محققین بویژه در زمینه پزشکی ترمیمی هستند. تحقیق در زمینه این سلولها علت بسیاری از نارسایی ها در زمان تولد ومنشا برخی انواع سرطان ها را روشن تر خواهد ساخت. یکی از اهداف گروه علوم سلولی کاربردی، ایجاد سلولهای Pluripotent stem cellمی باشد، که برای رسیدن به این هدف، گروه سعی در تغییر برنامه ریزی سلولهای خونی برای به دست آوردن سلولهای iPSدارد. تحقیقات در این زمینه می تواند در زیرمجموعه های مهندسی بافت وسلول درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین گروه سلولی کاربردی در زمینه تحقیقات پایه نیز فعال می باشد که از ان جمله میتوان به طرحی در زمینه ساخت بیوسنسور جهت تشخیص سلولهای سرطانی که با همکاری دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان در حال انجام است میتوان اشاره کرد.

امکانات

آزمایشگاه مولکولی

آزمایشگاه کشت سلول

اتاق کلین روم

Fluorescence Microscopy

Invert Microscopy

Flow Cytometry

مراکز همکار

دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان

ستاد توسعه سلولهای بنیادی ریاست جمهوری

 

 

 

حوزه‌های پژوهشی

-          Msc therapy

-          Cell immunotherapy

Denderitc cells

T cells

-          Exosome therapy

-          IPS studies

-          Biosensor construction

-          Biomarker verifications of tumor cells

 

گرنتهای تحقیقاتی

 

برگزاری همایش و سمپوزیوم

1.      سمپوزیوم یک روزه سلول درمانی در بیماری‌های خود ایمنی و التهابی. (26 آذرماه 94)

 

 

تماس جهت همکاری و دریافت طرحهای پیشنهادی

kavehbaghai@gmail.com

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.